ć zagrożenie dla siebie oraz innych współpracowników i uczą, jak postępować w niebezpiecznych sytuacjach. Dlatego pracodawca powinien pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich działań wśród swojej kadry.
Istotne jest odbycie:
- szkolenia wstępnego (przed dopuszczeniem osoby do pracy na danym stanowisku),
- szkolenia okresowego (odbywające się cyklicznie w trakcie zatrudnienia).
W zależności od zapotrzebowania, szkolenia mogą obejmować także symulacje pożarów, próby ewakuacyjne itp., czyli przekazywanie wiedzy o ochronie przeciwpożarowej (PPOŻ). Szczególnym zainteresowaniem wśród nauczycieli, opiekunów i trenerów cieszy się pierwsza pomoc, czyli czynności, mogące uratować komuś życie przed przybyciem służb medycznych.
Wszelkie kursy mające na celu dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka są najcenniejszą wiedzą. Warto o tym pamiętać.
Kwestia związana z odpowiedzialnym zachowaniem wydaje
Bezpieczeństwo jesteśmy w stanie zapewniać sobie w codziennym życiu na wiele sposobów. Najbardziej znanymi i powszechnymi w naszym społeczeństwie są chociażby szkolenia bhp, ppoż czy np. pierwsza pomoc. Nie ulega wątpliwości, że są to zagadnienia, które mają na celu zapewnienie nam bezpieczeństwa i zadbanie o nas samych. To wszystko stworzone zostało w celu ochrony naszego zdrowia i życia. Nie należy bagatelizować takich zagadnień i warto zdawać sobie sprawę, że wszystko zależy od naszych własnych wyborów i nikt nie będzie nas zmuszał do takich decyzji. Wszystkie wcześniej wspomniane zasady obowiązują nas przecież przez całe nasze życie, o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od czynności, którą w danym momencie wykonujemy.
Kwestia związana z odpowiedzialnym zachowaniem wydaje się istotna szczególnie w sytuacji takiej, jak bycie rodzicem, gdyż to te osoby są przykładem, autorytetem dla swoich dzieci. Warto zdawać sobie z tego sprawę, gdyż to jak my podchodzimy do bezpieczeństwa zaowocuje w przyszłości i przełoży się na nawyki naszych dzieci, które będą odtwarzały nasze negatywne lub pozytywne zachowania - wszystko zależy od nas samych.
Jak wygląda przeprowadzanie audytu BHP
Przeprowadzanie audytu BHP jest jedną z wielu usług oferowanych przez firmę, która zajmuje się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy. Głównym zadaniem audytu bezpieczeństwa jest sprawdzenie, czy w danej firmie są przestrzegane odpowiednie przepisy regulujące zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jedną ze sprawdzanych kwestii związanych z bezpieczeństwem są szkolenia BHP pracowników oraz okres ich ważności. Przeprowadzaniem audytu bezpieczeństwa zajmują się odpowiednio wykwalifikowani i wyszkoleni specjaliści pracujący w służbie BHP. Audyt BHP polega na sprawdzeniu warunków pracy panujących w danym zakładzie, firmie, przedsiębiorstwie lub instytucji. Ocenie podlegają wszelkie sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, która to ocena jest przeprowadzana przez zatrudnioną do tego celu zewnętrzną firmę. Po przeprowadzonym audycie bezpieczeństwa pracodawca otrzymuje szczegółowy raport dotyczący przeprowadzonej oceny wraz ze wskazówkami, co należałoby zmienić w firmie w kwestiach bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenie BHP na stanowisku pracy.
Bhp, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ppoż., tłumaczone jako ochrona przeciwpożarowa, stanowią zbiory zasad, które poprzez regulacje prawne powinny zostać wdrożone i przestrzegane w miejscu pracy. Ważnym elementem jest również pierwsza pomoc. Zasady bhp i ppoż. należą do powszechnie obowiązujących w zakładach pracy. Stosowanie się do nich jest ściśle kontrolowane. Bhp i ppoż. stanowią zbiór reguł dotyczących organizacji całego środowiska pracy i procedur związanych z procesem pracy. Przepisy bhp i ppoż. są oczywiście odmienne dla zakładów działających w różnych branżach i zatrudniających pracowników wykonujących różne zawody. Każdy pracownik zobowiązany jest jednak do odbycia szkolenia bhp obejmującego obowiązujące w jego miejscu pracy reguły bhp i ppoż. Natomiast pierwsza pomoc ma na celu podniesienie świadomości społecznej oraz zwiększenie umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jedną z części składowych jest poprawa poziomu bezpieczeństwa na drogach czy też w pracy oraz zmniejszenie skutków wypadków poprzez właściwe zachowania w miejscu wypadku.